Co by tu kupić na prezent? Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest takie proste, szczególnie jeśli znasz kogoś zbyt słabo, albo... zbyt dobrze. Trudno jest trafić w gust człowieka, z którym łączą Cię bardzo luźne relacje. Z kolei przyjaźniąc się "od zawsze" lub pozostając w stałym związku, możesz po jakimś czasie dojść do wniosku, że wyczerpałeś już limit dobrych pomysłów.
W obu przypadkach idealnym rozwiązaniem będzie zakup vouchera. Jeśli nigdy dotąd nie miałeś z nim styczności, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Dzięki niemu dowiesz się, co kryje się pod tą tajemniczą nazwą, dla kogo przeznaczony jest ten rodzaj prezentów i czym należy się kierować przy ich wyborze.

Pomysł na prezent

Urodziny, imieniny, rocznice, święta... W ciągu roku jest wiele okazji, kiedy pragniesz obdarować kogoś, kupując mu coś wyjątkowego. Pozostaje jednak wymyślić, co by to mogło być. I jak dobrze wiesz, nie chodzi tylko o pieniądze. Większość osób zgodnie przyznaje, że liczy się przede wszystkim inwencja, a nie kwota, jaką zapłacisz za podarunek. W teorii sprawa jest więc bardzo prosta. W praktyce – już niekoniecznie.

Najczęściej wręczane przedmioty możemy zaliczyć do kilku kategorii:

  • prezenty bezpieczne - zwykle są to neutralne przedmioty użytkowe, takie jak breloczek, wizytownik czy notes. Tego rodzaju drobiazgi są odpowiednie dla kogoś, z kim nie łączą Cię bliskie relacje, np. dla dalszej rodziny, współpracownika czy kontrahenta;

  • praktyczne - tu zaliczają się wszelkie gadżety, których ktoś może potrzebować ze względu na wykonywany zawód lub styl życia. Może to być ładowarka samochodowa, głośniczek USB czy komplet kubków. Przy bliższej zażyłości bywają to rzeczy bardziej wyspecjalizowane, np. komplet haczyków na ryby dla zapalonego wędkarza lub foremki do pieczenia dla pani domu;

  • szalone - do tej kategorii można zaliczyć wszystko, co Twoim zdaniem obdarowany powinien dostać i z czego z pewnością się ucieszy, ale z różnych względów sam sobie tego nie kupi. Będą to przedmioty z definicji niezwykłe, np. śmieszne kapcie, odwrotnie składany parasol albo neonowe lampki na szprychy roweru.

Teraz zastanów się, w której kategorii powinien się mieścić prezent, który naprawdę by Cię ucieszył? Z pewnością nie w pierwszej, bo jest ona najbardziej bezosobowa i nudna. Być może w drugiej – coś praktycznego zawsze się przecież przyda. Prawda jest jednak taka, że najciekawsze, najmocniej zapadające w pamięć upominki należą do grupy trzeciej. Co więcej, istnieją takie podarunki, które możesz zaliczyć jednocześnie do praktycznych i szalonych; przynoszących wymierną korzyść, a zarazem pozwalających przeżyć coś niezwykłego. Taką właśnie rolę odgrywają vouchery. Co więcej, występują one również w wersji dla par. Dzięki temu możesz sprawić miły prezent dwóm osobom naraz, np. obchodzącym ważną rocznicę przyjaciołom lub rodzicom. 

Dlaczego warto pomyśleć o voucherze?

Co pamiętasz lepiej z wakacji w czasach, gdy byłeś jeszcze dzieckiem – emocje czy przedmioty? Otóż właśnie. Socjologowie twierdzą zgodnie, iż najbardziej zapadają nam w pamięć odczucia, a nie rzeczy. Rosnąca popularność voucherów zdaje się potwierdzać tę tezę. Są one bowiem rodzajem biletów lub bonów prezentowych, dzięki którym obdarowana osoba może skorzystać z jakiejś niematerialnej atrakcji. Mogą to być zarówno doznania ekstremalne, jak np. skok ze spadochronem czy jazda offroad, jak i rzeczy bardzo przyjemne: masaż, kolacja w wyjątkowym miejscu, albo uczestnictwo w warsztatach florystycznych. 

Emocje to wspaniała rzecz, jednak trzeba mieć coś, co położysz pod choinką, włożysz do koperty lub po prostu wręczysz podczas spotkania. Samo ustne zaproszenie nie wystarczy. Słowa „Proszę, oto bilet na wspaniałą zabawę” brzmią przecież dużo lepiej niż „Możesz iść na strzelnicę, a ja za to zapłacę”. I taką właśnie funkcję spełnia voucher. Jest elegancki, a przy tym niewielki. Ma to ogromne znaczenie, jeśli osoba, której pragniesz podarować taki prezent, mieszka w znacznej odległości od Ciebie. Podróż z wielkim pakunkiem jest mało komfortowa, a poza tym podczas transportu zawartość mogłaby ulec zniszczeniu. Natomiast mała, zgrabna koperta zmieści się nawet do kieszeni.

Rzecz jasna, nie wszystkie rodzaje prezentów nadają się dla każdego. Przykładowo, voucher dla par niejako z definicji przeznaczony jest dla dwojga, więc wręczenie go singlowi byłoby uznane za faux-pas, a być może nawet sprawiłoby obdarowanemu sporą przykrość.
Wybierając rodzaj atrakcji, powinieneś też zastanowić się, czy osoba, której chcesz to podarować, będzie miała ochotę z tego skorzystać. Masaż czy rejs łódką to wspaniała rzecz, ale sam wiesz, że niektórzy woleliby spróbować czegoś bardziej dynamicznego, jak np. jazdy offroad. Podczas podejmowania decyzji nie należy kierować się stereotypami, a raczej indywidualnymi preferencjami. Może się przecież okazać, że delikatna z pozoru kobieta gustuje w typowo męskich rozrywkach i voucher na strzelnicę ucieszy ją dużo bardziej niż wyjście na zakupy ze stylistką.

Topowe propozycje

Kiedy zdecydujesz się podarować komuś emocje po raz pierwszy, możesz mieć trudności z dokonaniem właściwego wyboru. Warto więc oprzeć się na doświadczeniu naszych klientów. Poniżej prezentujemy dwa najchętniej kupowane rodzaje voucherów. Pierwszy zwykle (choć nie zawsze) ofiarowywany jest paniom, drugi – panom. Pamiętaj jednak, że nie jest to sztywna reguła.

  • Masaż - jest to doskonała propozycja dla osób, które dobrze znasz: Twoja druga połówka, siostra czy kolega z pewnością będą zachwyceni tego rodzaju prezentem, tym bardziej że większość ludzi traktuje tego rodzaju przyjemność jako niedostępny luksus. W codziennym pośpiechu trudno jest znaleźć chwilę na relaks i odprężenie, a praca biurowa i siedzący tryb życia sprawiają, że w mięśniach pojawiają się bolesne napięcia. Voucher na masaż będzie zatem nie tylko okazją do odprężenia i złapania równowagi, ale też wpłynie pozytywnie na zdrowie obdarowanego. Taki prezent często wręczany jest nowożeńcom, oczywiście w wersji przeznaczonej dla par. 

  • Jazda offroad; to propozycja skierowana do osób kochających adrenalinę i pragnących zażyć nieco emocji. Jazda samochodem terenowym po bezdrożach jest niezapomnianą przygodą, która z pewnością na długo zapadnie w pamięć. Co ciekawe, tego rodzaju prezent świetnie sprawdza się nie tylko w przypadku młodych mężczyzn. Za kierownicą wielkiej, ryczącej terenówki równie dobrze czują się panie, nawet te, które na co dzień trudno podejrzewać o brawurową jazdę. Mimo iż nie jest to voucher dla pary, w zabawie mogą brać udział dwie osoby - kierowca oraz pasażer.

Jak to działa?

Osoba, która otrzymała w prezencie voucher, może wybrać termin jego realizacji. Zwykle ma na to aż 12 miesięcy, a dokładna data ważności najczęściej umieszczona jest na odwrocie kuponu. Pragnąc skorzystać z atrakcji, obdarowany kontaktuje się mailowo lub telefonicznie z firmą, która go wystawiła. Obie strony ustalają dogodną dla obdarowanego datę i godzinę.

W niektórych przypadkach, by móc skorzystać z danej atrakcji, należy spełniać określone kryteria, wynikające z wymogów bezpieczeństwa oraz z przepisów prawa. Przykładowo, pragnąc wziąć udział we wspomnianej jeździe offroad, należy mieć prawo jazdy, a ponadto osoba, która usiądzie obok kierowcy, musi mieć ukończone 12 lat. Masaż jest dość uniwersalnym prezentem, a jedyne obostrzenia mogą dotyczyć pań w ciąży. Z kolei voucher na strzelnicę przeznaczony jest dla osób pełnoletnich, chociaż zdarzają się też wersje dla nastolatków.

Zanim więc dokonasz zakupu pozwalającego na skorzystanie z danej atrakcji, poświęć kilka sekund na przeczytanie warunków uczestnictwa. Wszystkie wymagania wyszczególnione są w opisie danego przeżycia, dostępnym na stronie internetowej. Jeżeli będziesz miał jakiekolwiek wątpliwości, po prostu napisz lub zadzwoń do nas. Z chęcią odpowiemy na Twoje pytania, a jeśli zechcesz, pomożemy Ci wybrać voucher najodpowiedniejszy dla określonej okazji oraz osoby.